|
www.alkoholizmsos.fora.pl Chcemy pomagać ludziom w walce z nałogami; przy pomocy całej dostępnej wiedzy, jak również i własnych doświadczeń. Chcemy pomagać ludziom, którzy chcą zerwać z piciem czy braniem - z całym szacunkiem dla nich i ich wysiłku. Upadając, możesz zajść daleko
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Przedmarancza
Administrator
Dołączył: 13 Gru 2007
Posty: 57
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 2:03, 23 Gru 2007 Temat postu: Jak radzić sobie z głodem? |
|
|
JAK RADZIĆ SOBIE Z PRAGNIENIEM WZIĘCIA NARKOTYKU CZY WYPICIA ALKOHOLU?
Myślenie o braniu narkotyków, czy wypiciu alkoholu jest rzeczą normalną. Prawie każdy, kto przestaje brać środki uzależniające będzie czasem myślał o powrocie do brania/ picia.Myślenie o narkotykach, czy alkoholu nie stanowi aż takiego problemu, dopóki nie idą za tym zachowania. Możesz czuć sie winny za te myśli, możesz nieumiejętnie się ich pozbyć, możesz sobie z nimi nie poradzić.
Oto kilka często spotykanych sytuacji, stanów emocjonalnych i sposobów myślenia powodujących, ze ludzie, którzy przestali brac narkotyki czy pić alkohol mogą zacząć myśleć o powrocie do brania czy picia.
Pogrążanie sie w żalu po stracie narkotyków / alkoholu.
Niektóre osoby trzeźwiejąc mogą myśleć o narkotykach czy alkoholu jakby były one utraconym przyjacielem, jaby dzięki nim przezywali same najszczęśliwsze chwile swego życia.
"pamiętam dobre stare czasy, kiedy paliłem skęta, popiłem kilkoma piwami i szedłem się bawić na koncert".
Chęć sprawdzenia, czy rzeczywiście utraciło się kontrolę.
Czasami po udanym okresie utrzymywania abstynencji osoby stają się nadmiernie pewne siebie. Myslą, że mogliby bez szkód brać narkotyki, czy pic alkohol, że mogliby kontrolować branie / picie. Niekiedy ciekawość może byc źródłem problemów, gdy osoba myśli, że mogłaby brać narkotyki, których wcześniej nie brała, albo że mogłaby wziąć niewielką ilość narkotyków.
"Założe się, że mógłbym sie dzisiaj wieczorem napić z kolegami i znowu odstawić butelkę od jutra rana".
"Ciekawe, co się stanie, gdy wypije sobie lampkę szampana."
Kryzys
W sytuacji stresu (napięcia) lub kryzysu, osoba która przestała brać i pić może mysleć, że wzięcie narkotyku, czy też wypicie alkoholu może jej pomóc rozwiązać problem, usunąć stres i napięcie z tym związane. Może mysleć, że bez alkoholu, czy też narkotyków nie poradzi sobie w tej sytuacji.
"Nie wytrzymam tego, jeśli czegoś nie wezmę".
"Muszę coś wziąć".
Poczucie, że na trzeźwo funkcjonuje gorzej.
Niektóre osoby odkrywają,że po zaprzestaniu brania i picia pojawiają się w ich życiu nowe problemy i zaczynają mysleć, że powrót do narkotyków i alkoholu pomógłby w ich rozwiązaniu.
"Od czasu jak przestałem brać czuję sie fatalnie, z niczym sobie nie radzę".
Brak wiary we własne siły
Osoby trzeźwiejące mogą mieć watpliwości co do swoich możliwości odnoszenia sukcesów. "Leczenie nie ma sensu. Jestem juz skazany na branie". "Jestem za słaby, żeby się leczyć".
Uczucie głodu narkotycznego, czy alkoholowego jest ceną za uzależnienie. Przez pierwszy okres trzeźwienia będzie pojawiało w bardzo różnych momentach. To pragnienie jest nieprzyjemne ale nie świadczy o niczym złym.
Pragnienie wzięcia "faluje jak ocean". Narasta do pewnego momentu, po czym zaczyna opadać.
Gdy nauczysz się lepiej radzić z tym stanem, będzie sie on pojawiał rzadziej i ze słabszą mocą.Pamiętaj, że żaden kryzys nie trwa wiecznie.
Sposoby radzenia sobie z myślami o braniu narkotyków i piciu alkoholu:
1.RZUĆ WYZWANIE.
Użyj innych myśli dla przeciwstawienia się myślom o braniu i piciu.
"Nie mogę wypić jednego kieliszka bez ryzyka, że wypije więcej".
"Nie muszę pić i brać, żeby się odprężyć"
Czuje głód ale chce nie brać / nie pić"
2.ZRÓB LISTĘ KORZYSCI PŁYNACYCH Z NIE BRANIA I NIE PICIA; PRZYPOMINAJ JĄ SOBIE.
Myślenie o osobistych korzyściach związanych z trzeźwością może ci pomóc żeby nie złamać abstynencji. Korzyści, o których warto pomyśleć mogą dotyczyć polepszenia stanu zdrowia, życia rodzinnego, zwiększenia poczucia własnej wartości itp.
3.ZRÓB LISTĘ NEGATYWNYCH KONSEKWENCJI SWOJEGO PICIA / BRANIA.
Spróbuj przypomnieć sobie lęk, ból, wstyd i inne przykre uczucia związane z braniem narkotyków i piciem alkoholu. Zrób listę negatywnych doświadczeń związanych z braniem lub piciem, takim jak zespoły abstynencyjne, zachowania agresywne, aresztowania, utrata przyjaciół, problemy ze zdrowiem i inne. Spróbuj odtworzyć swojej wyobraźni obraz konkretnego nieprzyjemnego doswiadczenia z okresu uzywania środków uzależniających.
4.ODWRACANIE UWAGI.
Żeby zatrzymać myśli o braniu lub piciu pomyśl o czymś nie związanym z narkotykami czy alkoholem. Pomyśl o czymś przyjemnym np.o wakacjach, o osobach, które kochasz. Innym sposobem odwracania uwagi jest myślenie o jakimś zadaniu, które chcesz wykonać.
5.UMACNIANIE WIARY WE WŁASNE SIŁY.
Przypomnij sobie swoje dotychczasowe osiągnięcia. np. dwa miesiące abstynencji, aktywne zaangażowanie w proces leczenia, utrzymywanie sie w terapii i inne.
6.TECHNIKA ODKŁADANIA DECYZJI.
Odłóż podjęcie decyzji o zażyciu narkotyku lub napiciu alkoholu na 15 minut. W wiekszości przypadków stany pragnienia narkotyku czy alkoholu są jak fale: rozbudowuja sie, osiagają poziom szczytowy, a opadają. Jeśli poczekasz chwilę, fala minie.
7.ZMIEŃ MIEJSCE I SYTUACJE.
Zmień miejsce lub sytuacje, w której zaczałeś mysleć o braniu i piciu. Spróbuj podjąć inne zajęcia np. związane z twoim hobby, ćwiczenia fizyczne, inne angażujące cie czynności.
8.ZADZWOŃ
Zadzwoń do osoby, z którą rozmowa pomogła ci przejść przez taka sytuację. Ważne jest, by był to człowiek, który rzeczywiście może ci pomóc. Weź pod uwagę osobe z AA, NA, opiekuna w ośrodku, terapeutę lub inną bliska osobę.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|